Türkiye’de Kitap Ne Kadar Okunuyor? Dünyada Kitap Okuma Oranları Arasında Kaçıncıyız?

Günümüzde kitap okuma oranı oldukça düştü. Gerek teknolojinin gelişmesi, gerekse kitaba verilen önemin azalması nedeniyle toplumda birçok sıkıntı, empati eksikliği ve bilgi daralması görülmektedir.


8023
16.9k Paylaşım, 8023 Beğeni

Türkiye’de Kitap Ne Kadar Okunuyor? Dünyada Kitap Okuma Oranları Arasında Kaçıncıyız?

Günümüzde kitap okuma oranı oldukça düştü. Gerek teknolojinin gelişmesi, gerekse kitaba verilen önemin azalması nedeniyle toplumda birçok sıkıntı, empati eksikliği ve bilgi daralması görülmektedir.

Okumak ve okuma alışkanlığı kazanmak yaşantılımızdaki önemli etkinliklerinden biridir. Sadece kişisel gelişim değil toplumsal gelişim açısından da ciddi bir değişim söz konusu.

Yapılan bir araştırmaya (UNESCO) göre Türkiye okuma oranı dünya sıralamasında 86. sırada yer almaktadır.

Türkiye’de, 100 kişiden sadece 4’ü kitap okuyor.

TV başında geçirilen süre ortalama 6 saat, internete harcanan süre ortalama 3 saat; okumaya ayrılan süre ise 1 dakika.

Kitap okuma alışkanlığı kazanmak ve gençlerimize kitap okuma alışkanlığı kazandırmanın önemini daha iyi anlayabiliyoruz.

Yoğun iş temposuyla haliyle çoğu kişi kitap okumak için zamanının olmadığından yakınıyor. Uzmanlar kitap okuma alışkanlığını küçükken başlaması gerektiğini vurguluyor, burada iş ebeveynler ve öğretmenlere düşüyor, küçük yaşlardaki çocuklara okuma alışkanlığı edindirmek yetişkin bir insana okuma alışkanlığı edindirmekten daha kolay.

Kitap Okumanın Getirileri

Kitaplar insanlara bir çok şey kazandırır, bazıları şöyle; stresi azaltır, uykusuzluk çekenler için iyi bir yöntem, empati duygusunu güçlendiriyor, beyin fonksiyonlarını hızlandırıyor, depresyondan kurtulmak için başvurulan bir yöntem, kitap okumak hayattaki zorluklarla daha iyi başa çıkmamızı sağlıyor.

Ohoi Devlet üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, kitap okuyan kişilerin farkındalık seviyelerinin yükseldiğini, böylece karşılaştıkları zorlukları daha iyi atlatabildiklerini gösteriyor. 

Kitap Okuma Alışkanlığı Edinme

Çocuklara kitap okuma alışkanlığını nasıl kazandırabiliriz, sorusuna gelelim, ağaç yaşken eğilir laflını unutmayalım. Uzmanların söylemine göre çocuklar ebeveynlerini örnek alır her anlamda, kitap okuyan bir ebeveyni olan çocuk kitapları sevmesi mümkündür. En iyi eğitim örnek olmaktır der uzmanlar. Kitaplar çocuğun düşünsel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişiminde ciddi anlamda önemli bir  rol alır.

Anne baba çocukları zorlamadan ama olabildiğince erken yaşlarda kitapla tanıştırmalı, ona yaşına ve ilgilerine uygun bir kitap almaya ve birlikte kitap okuma saati yapmaya özen göstermelidir. Kitap en güzel hediyedir çocuklara her fırsatta kitap hediye almaya özen gösterilmeli çünkü çocuklar hediye almayı severler, ve en önemlisi her çocuğun kendi kütüphanesi olmalıdır.

Kitap edinme ve kitap biriktirme fikri çocukta kitaba bakış acısını değiştirtir, değerli bir şeymiş gibi bir izlenim bırakır. ABD li uzmanlar, kitap okuyan ve okumayan insanları karşılaştırdı.

Uzmanların edindikleri sonuç; kitap okuma alışkanlığının yaşam süresini uzattığı yönünde oldu.

Yale Üniversitesi`nde yapılan araştırmalarda haftada en az birkaç saat kitap okuyan kişilerin okumayanlara oranla 2 yıl daha fazla yaşadığı belirlendi. Haftada 3.5 saat kitap okumanın ölüm riskini yüzde 23 azalttığı görülüyor…


Sizin Tepkiniz Nedir?

BEĞENDİM BEĞENDİM
24801
BEĞENDİM
BEĞENMEDİM BEĞENMEDİM
12395
BEĞENMEDİM
İDARE EDER İDARE EDER
123950
İDARE EDER

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı