Corona Virüsü (Koronavirüs) ile Grip Arasındaki Fark Nedir? Corona Virüs ve Gripten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Corona virüsü ve grip benzer semptomlara neden olabilir ancak aralarında birkaç fark bulunmaktadır. Tüm dünyada hızla yayılan koronavirüs ve grip arasında ki farklar nelerdir? Coronavirus ve grip enfeksiyonlarını ayırt etmenin yolları…


8048
19.3k Paylaşım, 8048 Beğeni

Corona Virüsü (Koronavirüs) ile Grip Arasındaki Fark Nedir? Corona Virüs ve Gripten Korunmanın Yolları Nelerdir?

Koronavirüs, ilk olarak 2019 yılının son çeyreğinde ortaya çıkan ve Çin anakarasının ötesinde hızla yayılmaya devam eden bir çeşit salgın hastalıktır. Türkiye’de dahil olmak üzere 190’dan fazla ülkede kendini gösteren bu virüs, SARS-CoV’e olan benzerliğinden dolayı SARS-CoV-2 veya COVID-19 adını almıştır. Tüm dünyayı kasıp kavuran ve ülkemizde de görülen coronavirus salgınından kurtulmak için lütfen üzerinize düşen tüm görevleri yerine getiriniz. Buna evinizde kalarak kendinize ve çevrenize sunacağınız hijyenik bir ortamla başlayabilirsiniz! Şimdi benzer semptomlarıyla sıklıkla karşılaştırılan corona virüs ile grip arasında ki farklardan bahsedeceğim. Solunum yollarına bağlı olarak gelişen Koronavirus ve grip hastalığını ayırt etmenin yolları…

Corona Virüsü ve Grip Arasındaki Fark Nedir?

Grip ve COVID-19 hastalıkları genel olarak aynı semptomları gösterdiği düşünülse de bu iki hastalık arasında bazı farklılıklar bulunmaktadır. Grip olan kişiler tipik olarak 1-4 gün içerisinde semptomlar yaşayacaktır. COVID-19 (corona virüsü) virüsünde ise bu durum 1-14 gün arasında gelişmektedir.

Tüm bunlarında yanında yapılan araştırmalar koronavirüs için ortalama inkübasyon (belirgin belirtilerin ve bulguların ortaya çıkması arasında geçen süre) süresi 5.1 olarak açıklanmıştır. Öte yandan soğuk algınlığı inkübasyon yani kuluçka sütesi 1-3 gün olarak bilinmektedir. Bireyler tarafından sıklıkla karıştırılan koronavirüs, grip ve soğuk algınlığı hastalıklarının farkları aşağıda ki tabloda detaylı olarak gösterilmektedir.

Yukarıda belirtilen semptomlardan bir kaçına sahip olduğunuzu düşünüyorsanız derhal sağlık ekipleriyle iletişime geçmeniz gerekmektedir. Eğer ki semptomlar COVID-19 yani koronavirüs vakasına sahip olabileceğinizi gösteriyorsa ilk yapmanız gereken şey ALO 184 Corona Virüsü Hattı üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Coronavirus (COVID-19) Nedir?

Koronavirüsler (coronavirus), hem hafif hem de orta derecede solunum yolu hastalıklarına neden olan bir çeşit virüs grubudur. Bu virüs grubu hem insanlarda hem de hayvanlarda yaygın olarak görülebilir. Dünyanın son zamanlarda yakından tanıdığı koronavirüsler, 2019 yılının son çeyreğinde Çin’de ortaya çıkan COVID-19 ile yeniden korku ve endişeye sebep oluyor. İlk etapta yalnızca Wuhan’da görülen virüs, kısa süre içerisinde pandemik bir hastalığa dönüşerek tüm dünyayı etkisi altına almıştır.

Yapılan araştırmalar, 2019 yılının son aylarında ortaya çıkan koronavirüs salgınının tüm dünyaya yayıldığını gösteriyor. İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde rastlanan covid-19 vakası, enfekte kişide ateş, öksürük ve şiddetli solunum hastalığı semptomlarıyla ortaya çıkmıştı. Kısa süre içerisinde insandan insana bulaşarak tüm dünyayı sarmalayan corona virüs, günümüzde 200’den fazla ülkede 2.000.000 enfekte hastası ve 200 bine yakın ölümle korku ve gerilim yaratmaya devam ediyor.

Grip Nedir?

Grip (influenza), influenza virüslerinin (Tip A, B ve C) neden olduğu ani gelişen, ateş yapan, genellikle burun, boğaz, sonrasında da akciğerleri tutabilen bir solunum yolu enfeksiyon hastalığıdır.

Grip genellikle burun, boğaz ve bazen akciğerleri enfekte eden influenza virüslerinin neden olduğu bulaşıcı bir solunum hastalığıdır. Yaşlı insanlar, küçük çocuklar ve belirli kronik rahatsızlığı olan kişiler (astım, kalp hastalığı, diyabet, vb.) de dahil olmak üzere ciddi komplikasyonlar (sağlık durumunun veya tedavinin olumsuz oluşu)  için yüksek risk taşımaktadır. Gripten korunmanın en iyi yolu, her yıl düzenli bir şekilde grip aşısı yaptırmaktır.

Belirtileri Nelerdir?

Coronavirus (COVID-19) enfeksiyonuna yakalanan bireylerde en sık görülen belirtiler arasında;

 • Ateş
 • Öksürük
 • Vücutta Ağrı
 • Nefes Darlığı
 • Kusma
 • İshal
 • Yorgunluk
 • Boğaz Ağrısı
 • Baş Ağrısı
 • Bulantı
 • Organlarda ağrı ve sancıma

Yukarıda belirtilen semptomlar, covid-19 virüsüne sahip bireylerde görülen en sık hastalık belirtileridir. Tüm bunların yanında belirtilen semptomlara sahip hastaların kesin olarak koronavirüs taşığı söylenemez. Bu semptomlar grip başta olamak üzere soğuk algınlığı gibi birden fazla rahatsızlığa veya hastalığa bağlı olarak gelişebilmektedir. Nadir durumlarda da olsa bu semptomlar ciddi solunum problemleri, böbrek yetmezliği veya ölümle sonuçlanabilir. Belirtilen semptomların birini veya bir kaçını (ateş, öksürük, nefes darlığı, solunum zorluğu vb.) yaşayan bireylerin herhangi bir sağlık kurumunu arayarak yetkili bir doktorla görüşmesi önerilmektedir. Semptomlara bağlı olarak doğrudan hastaneye gitmek yerine ilk etapta telefon görüşmesi yapmanız hem siz hem de çevreniz açısından son derece önemli olacaktır.

Grip ve soğuk algınlığı enfeksiyonuna yakalanan bireylerde en sık görülen beliritiler arasında:

 • Öksürük
 • Kas ağrısı,
 • Baş ağrısı,
 • Boğaz ağrısı,
 • Hızlı başlayan ateş veya titreme,
 • Burun tıkanıklığı veya akıntısı
 • Yorgunluk ve kırgınlık

Yukarıda belirtilen semptomlar, genellikle grip ve soğuk algınlık hastalıklarına bağlı olarak gelişen bir çeşit solunum yolu enfeksiyonlarıdır. Hastalık belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterse de genel olarak bu semptomlarla ortaya çıkmaktadır. Yukarıda belirtilen semptomlara sahip olan bireylerin en yakın sağlık kuruluşuna giderek KBB polikliniğine muayene olması önerilmektedir.

Bulaşma Nedenleri

Grip ve soğuk algınlığı hastalıklarının genellikle mevsim geçişlerinde ve en yoğun olarak kış aylarında görüldüğü bilinmektedir. Grip hastalığına sebep olan virüs, vücudun alt veya üst solunum yollarına girebilmektedir. Bulaşıcı hastalıklar arasında yer alan grip, öksürük ve hapşırma yoluyla yayılmaktadır. Corona virüsü ise henüz sebebi belli olmamakla birlikte solunum yolu enfeksiyonları arasında yer almaktadır. Virüsün insandan insanda hava yoluyla, temas yoluyla ve solunum yoluyla kolayca bulaştığı bilinmektedir.

Hem Covid-19 hemde grip viral bir enfeksiyon olarak karşımıza çıkmaktadır. Virüsler, diğer canlı hücrelerini istila ederek hayatta kalan minik mikrop topluluklarıdır. Bu hücreler virüsle beraber kolayca yayılarak vücuttaki yeni hücrelerede geçebilmektedir. Öte yandan gribe neden olan iki tip virüs bulunmaktadır. Bunlar influenza A ve B olarak adlandırılmaktadır.


Coronavirüsler sonulum yolu enfeksiyonlarına neden olan bir virüs ailesidir. Bu virüs 2019 yılının son çeyreğinde yeniden kendini göstererek koronavirüs olarak da bilinen corona virüsü yol açan enfeksiyona sebep olmaktadır.

Hastalıktan Korunma Yolları

Viral bir enfeksiyon olarak karşımıza çıkan coranavirus (COVID-19) bir diğer adıyla koronavirüs ve grip hastalıkları, bazı önemlerin alınması durumunda minimum risk seviyesine indirilebilmektedir.

Corona Virüsü Korunma Yolları;

 • Evde kal
 • Ellerinizi sık sık temizleyin
 • Yakın temastan kaçının
 • Hastalandığınızda evinizde kalın
 • Öksürük ve hapşırıktan kaçının
 • Eğer hastaysanız bir yüz maskesi takın
 • Temizleyin ve dezenfekte edin

Yukarıda belirtilen önlemler, günümüzde ölümcül etkiye sahip covid-19’dan korunmanın en etkili yöntemleridir. Hastalığı önlemenin en iyi yolu, bu virüse maruz kalmadan risk altında bulunan bölgelerden uzaklaşmak olacaktır. Tüm dünyada hızla yayılan ve Avrupa’da en çok İtalya’yı etkileyen koronavirüs esas olarak insandan insana bulaşarak yayıldığı düşünülmektedir. Bu sebeple evinizde kalmanız en önemli husus olacaktır.

Grip ve Soğuk Algınlığından Korunmanın Yolları;

 • Sık el yıkama,
 • Grip aşısı,
 • Hata bireylerin maske kullanması,
 • Bol sıvı tüketimi,
 • Düzenli beslenme,
 • Taze ve doğal meyve, sebze tüketimi
 • C vitamini tüketimi,
 • Açık havada oksijen almak,
 • Ev ve iş yerinin düzenli havalandırılması,
 • Selamlaşma ve öpüşmeden kaçınma

Yukarıda belirtilen önlemler, günümüzde sıklıkla görülen ve birçok bireyin yoğun bir şekilde atlattığı gribal enfeksiyonlardan korunmanın en etkili yöntemleridir. Virüse bağlı bir hastalık olarak gelişen grip hastalığının kesin bir tedavisi olmasa da, belirtilen bireylerin grip aşısı olması son derece korunaklı olacaktır.

Corona Virüsü Tedavi Yöntemleri

Corona virüsü tedavisi, şu anda Covid-19 yani koronavirüs için herhangi bir tedavi yöntemi veya aşı bulunmamaktadır. Dünyanın farklı noktalarında ki bilim insanlarının sürdürdüğü çalışmalar ne yazık ki hala bu ölümcül salgını durdurmaya yetmemektedir. Her geçen gün yüzlerce hayatı alan koronavirüs, genellikle kendi kendine belirti gösteren bir salgındır. Birey genellikle soğuk algınlığı yada soğuk algınlıktan daha ağır hissetmesine bağlı olarak şikayette bulunmaktadır. Öte yandan bazı enfekte bireylerde şiddetli vücut ağrısı ve ateşte görülebilmektedir.

Grip ve Soğuk Algınlığı  Tedavi Yöntemleri

Grip tedavisi, virüs kaynaklı bir hastalık olmasından dolayı kesin olarak kanıtlanmış vir tedavisi bulunmamaktadır. Hastalığa bağlı olarak kullanılan antibiyotikler yalnızca bakterilere etki etmesinden dolayı virüse bağlı hastalıklara sonuç vermemektedir. Bu dönemde hastaların bolca dinlenmesi, vitamin, mineral ve bol su tüketimi önerilmektedir. Beraberinde hekim kontrolünde destekleyici ilaçlar kullanılabilmektedir. Aynı zamanda bazı hastaların grip aşısı yaptırması son derece önleyici olacaktır.


Sizin Tepkiniz Nedir?

BEĞENDİM BEĞENDİM
74376
BEĞENDİM
BEĞENMEDİM BEĞENMEDİM
61975
BEĞENMEDİM
İDARE EDER İDARE EDER
49581
İDARE EDER

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı