Asla Bulaşık Makinesine Koymamanız Gereken 10 Mutfak Gereçleri

Mutfağınızdaki her ürün bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun değildir. Elde yıkamak için zaman ayırmanız gereken 10 mutfak gerecini sizin için derledik.


7995
14.1k Paylaşım, 7995 Beğeni

Asla Bulaşık Makinesine Koymamanız Gereken 10 Mutfak Gereçleri

Mutfağınızdaki her ürün bulaşık makinesinde yıkanmaya uygun değildir. Elde yıkamak için zaman ayırmanız gereken 10 mutfak gerecini sizin için derledik.

1. Plastik Ürünler

Bulaşık makinesine koymamanız gereken son mutfak gereci ise plastik ürünlerdir. Eğer plastik ürünleri bulaşık makinenize atarsanız hasar görebilir ve tehlikeli olabilir. Buna plastik kepçeler, spatulalar ve saklama kapları da dahil. Bunun sebebi plastik ısıtıldığında BPA gibi kimyasalları serbest bırakması ve makineyi açtığınız anda kimyasalların ev ortamınızda salınmasıdır. Bu ürünleri de mutlaka elinizde yıkayın.

Demir Döküm Tava – Tecere

Birçok aşçı mükemmel yemeği pişirmek için demir döküm tava veya tencere tercih eder. Özellikle demir döküm tavalar hızlı yemekler ve kek için idealdir. Ayrıca bu tarz ürünleri temizlemesi çok kolaydır, bu bakımdan demir döküm tencere-tavanızı bulaşık makinesine atarak zarar vermeyin. Bulaşık makinesi dökme demir kaplarınızı kalıcı olarak değiştirebilir, bu nedenle onları yıkamak için zaman ayırmanız daha iyidir.

3. Bıçaklar

Bıçaklar, bulaşık makinesinde paslanmaya ve donuklaşmaya başlar. Bu bakımdan bıçaklarınızı mutlaka elinizde yıkamaya özen gösterin.

4. Bakır Ürünler

Bulaşık makinesindeki deterjan nedeniyle bakırın renkleri bozulabilir. Bu yüzden bakır kaplı eşyalarınızı mutlaka elinizde yıkamaya özen gösterin. Yerine yerleştirmeden önce mutlaka kurumasını bekleyin.

5. Gümüş Sofra Takımları

Gümüş sofra takımlarınız makinede yıkanırken birbirleriyle ya da başka metallerle temas etmediğinden emin olun. Bulaşıklarınızı makineye yerleştirmeden önce yemek artıklarından ve özellikle gümüş eşyalarınızın paslanmasına yol açabilecek asitli kalıntılardan bulaşıklarınızı arındırın.

6. Düdüklü Tencere Kapakları

Düdüklü tencere kapakları bulaşık makinesine girdiğinde, üzerine küçük yiyecek parçacıklarını çekebilir ve bulaşık makinesindeki kapsülü sıkıştırabilir. Eğer makineye koyacaksanız mutlaka ılık ve sabunlu suyla önceden bir yıkama sağlayın.

7. Ahşap Mutfak Eşyaları

Kesme tahtası ve tahta kaşıkları bulaşık makinesine atmamanız gerekir. Bu ürünler genellikle çiğ tavuk, yumurta gibi yiyeceklerle temas ettikleri için üzerinde bakteri biriktirir. Bu mutfak gereçlerini bulaşık makinesine koyarsanız bakterinin birikmesine neden olursunuz. Ayrıca ahşap mutfak eşyaları bulaşık makinesinin sıcaklığına dayanamaz.

Yapışmaz Tavalar

Bu tarz tavaları her zaman elinizde yıkayın. Yapışmaz yüzeyler bulaşık makinesinin yüksek sıcaklıklar için uygun değildir ve zamanla içleri soyulmaya başlayabilir.

9. Yalıtımlı Termuslar

Yalıtılmış herhangi bir sürahi veya bardak bulaşık makinesinin sıcaklığına dayanacak şekilde tasarlanmamıştır . Bu yüksek sıcaklıklar vakum mührünü kırabilir ve kabı bozabilir. Bunun yerine her seferinde elde yıkayın ve kurutun.

10. Rende

Rendeyi elinizde sabunlu suyla yıkamanız daha sağlıklıdır. Çünkü rendeler bulaşık makineniz de sıkışabilir ve çıkmayabilir.


Sizin Tepkiniz Nedir?

BEĞENDİM BEĞENDİM
61979
BEĞENDİM
BEĞENMEDİM BEĞENMEDİM
49580
BEĞENMEDİM
İDARE EDER İDARE EDER
37185
İDARE EDER

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazı Formatı Seçiniz
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Açık Liste
Kendi öğenizi gönderin ve en iyi sunum için oy verin
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın
Video
Youtube, Vimeo veya Vine Kodları
Ses
Soundcloud veya Mixcloud İçerikleri
Görsel
Fotoğraf veya GIF
GIF
GIF Formatı